Przekonania i Demony Przeszłości Wpływające Na Twoje Poczucie Kobiecości!
Czyli każdego demona da się oswoić!

Mam nadzieję, że ten demoniczny tytuł Cię nie przestraszył! 

A wręcz przeciwnie - na końcu artykułu przekonasz się, że każdego demona można w pewien sposób oswoić. Każda z nas wychowywała się w jakimś otoczeniu (bardziej lub mniej sprzyjającym). Każda z nas również uczyła się życia obserwując dorosłych, co również później miało wpływ na nasze dorosłe życie. Niektórzy uważają, że od przeszłości możemy się całkowicie odciąć grubą kreską i nasze dorosłe życie kształtować od nowa.

W pewnym stopniu się z tym zgadzam. Jest to jakieś wyjście z sytuacji. Ale czy na pewno jedyne i słuszne? 

Jeżeli ten sposób sprawdza się u kogoś i idzie jak torpeda przez życie być może jest to dla niego słuszne rozwiązanie. Ale zazwyczaj wygląda to trochę inaczej. Mianowicie wiele rzeczy, które mają miejsce w naszym dorosłym życiu wynikają z przekonań, które wyniosłyśmy z naszego domu rodzinnego i otoczenia, w którym dorastałyśmy. Każda z nas nosi na swoich barkach plecak doświadczeń. W jednej z przegródek plecaka są...

NASZE PRZEKONANIA! 

Czym one są? Pewnie psycholog udzieliłby w tym miejscu bardzo obszernej definicji. Ale przedstawię Tobie to w skróconej wersji. Przekonania sprawiają, że na dany temat myślimy w określony sposób i przez to również zachowujemy się w określony sposób. Niestety rzadko zdajemy sobie sprawę, jak mocno przekonania wpływają na nasze życie. Są po prostu zakotwiczone w naszej głowie.

Są czymś dobrym czy złym? 

To oczywiście zależy od tego jaką kryją w sobie intencję. Większość przekonań nabieramy będąc dziećmi, obserwując otaczający świat. Przekonania pomagają nam wyrabiać sobie opinię na dany temat.

Dla przykładu, możesz mieć przekonanie, że bogaci są skąpcami. Ponieważ w Twoim domu rodzinnym często powtarzano to stwierdzenie. Albo faktycznie w domu mieliście jakieś zdarzenie losowe, które utwierdziło Cię w takim przekonaniu. Może brakowało Wam pieniędzy, Twoi rodzice poprosili stryjecznego wujka dziadka Zdzicha o pożyczkę ale on odmówił, mimo że był bardzo zamożny. Od tamtej pory w Twoim domu często powtarzano, że ludzie bogaci są skąpcami. Czyli do ludzi bogatych była przylepiona negatywna łatka skąpca. Skąpca kojarzymy z czymś negatywnym.

Dlatego wielu osobom w dorosłym życiu ciężko jest zbudować bogactwo, ponieważ podświadomie nie chcą aby ktoś nazwał ich kiedyś skąpcami. Ale nie wszystkie przekonania są czymś negatywnym. Wręcz przeciwnie wiele z nich bardzo pomaga nam iść przez życie. Tylko problem jest taki, że nasz mózg jest bardzo wygodny. I on nie rozróżnia, które przekonanie nam służy a które nie. Dla naszego mózgu (tak samo mojego jak i Twojego) posiadanie przekonań to wygoda. Nie musi się już zastanawiać nad daną sytuacją, ponieważ otwiera szufladkę, gdzie już opinia na ten temat jest wyrobiona. Nie musi nas zmuszać do myślenia, zastanawiania się - tylko daje gotową opinię.

Część z nas żyje z utartymi przekonaniami przez całe życie i jest im z tym lepiej lub trochę gorzej, czasami nie stanowią dla nas większego problemu. Problem pojawia się wówczas gdy jakieś przekonanie blokuje nasze działanie. I tutaj posłużę się już przykładem z mojego zawodu doradcy wizerunku. Cofnijmy się na chwilkę do czasów Twojego dzieciństwa.

Może od najmłodszych lat obserwowałaś jak Twoja mama dba o dom, rodzinę, męża, a siebie stawia na samym końcu. Może nie dbała o siebie, wyglądała jak mysz kościelna, widać było po niej upływający czas. A jednocześnie obserwowałaś, że mamy Twoich koleżanek są zadbane, chodzą do fryzjera itd.
Gdy próbowałaś rozmawiać o tym ze swoją mamą za każdym razem powtarzała: „ wygląd nie ma żadnego znaczenia”, „rolą kobiety jest dbanie o dzieci i męża”, „po ślubie nie musisz robić nic ze sobą, bo już masz męża więc po co się stroić”, „kobiety, które dbają o siebie, zamiast o rodzinę są złymi matkami”.
Jak każda kochająca córka uważałaś, że co powiedziała matka to święte więc Twój mózg właśnie te wszystkie przekonania/stwierdzenia zapamiętał...

Ale wróćmy już do teraźniejszości. Jesteś już dorosłą kobietą. Być może już masz męża, dzieci. Jeśli przez późniejsze lata nie doświadczyłaś, że można pogodzić rolę matki, żony, kobiety dbającej o siebie, to prawdopodobnie gdzieś głęboko w Tobie nadal tkwią te utarte przekonania. Dbasz o dom, o dzieci, męża („bo to przecież Twoja rola”).
Na zakupach wystroisz dzieci, męża ale na Ciebie już zabraknie czasu, albo pieniędzy ( „bo przecież już masz męża więc nie musisz się stroić”). Chowasz się pod obszernymi ubraniami („bo tylko złe matki się stroją, a chcesz być przecież dobrą matką”).

Jeszcze jeden przykład. Jedna z moich klientek, w momencie gdy piszę ten artykuł ma prawie 40 lat. Do tej pory mimo chęci nie założyła rodziny, nie ma również partnera. Stwierdziła, że jej sposób ubierania jest bardziej męski niż kobiecy. Zgłosiła się do mnie, bo chciała to zmienić. Natomiast podczas naszego spotkania powiedziała również, że nie czuje się atrakcyjną kobietą. Zaczęłyśmy rozmawiać o tym, gdzie znajduje się źródło tego braku poczucia atrakcyjności. Okazało się, że jako mała dziewczynka nigdy nie usłyszała, że jest ładna. Kiedy pytała bliskich o to czy jest ładną dziewczynką, oni krzykiem reagowali

„wygląd nie jest najważniejszy!!!"

Ale najgorsze jest to, że non stop słyszała „takiej chłopaczary żaden mąż nie będzie chciał”. A ona po prostu jako dziecko uwielbiała łazić po drzewach, kochała trampki, nie lubiła niewygodnych lakierków (co mnie wcale nie zdziwiło, bo jak w lakierkach wspinać się na drzewa?).

Takie przekonania mogą faktycznie utrudniać nam życie, stać się naszymi demonami. Ok, ale co dalej ? Można olać sprawę, żyć dalej. Czekać, aż coś się zmieni „samo”. Można paprać się dalej w swoim błotku przekonań i szukać winnych w historii naszych przodków.

Ale można też przepracować swoje przekonania czyli jak ja to lubię nazywać - oswoić demona! Pokażę Tobie sposób, według którego ja osobiście rozpracowuje moje przekonania z różnych dziedzin życia.

Kup w przedsprzedaży Kurs Online

"Atrakcyjna Każdego Dnia"

7 praktycznych lekcji do obejrzenia w dowolnym czasie i każdym miejscu

Robię to za każdym razem gdy czuje, że jakiś obszar życie blokuje mój rozwój, sprawia mi problemy.

Najważniejsza zasada to chcieć przepracować przekonania. 

Nie zrobimy nic na siłę. Jeśli nie czujemy na ten moment takiej potrzeby, nie podejdziemy do tego poważnie a co za tym idzie nie przyłożymy się do tego. Niestety bez odrobiny zaangażowania nie będziemy w stanie przeanalizować skąd dane przekonanie znalazło się w naszym życiu. W naszym przykładzie rozpracujemy przekonania związane z obszarem kobiecości atrakcyjności, wizerunku, dbałości o siebie.

Wypisz sobie teraz na kartce wszystko co przychodzi Ci na myśl związane z tymi obszarami: 

Co uważasz na temat kobiecości?
Czy czujesz się kobietą atrakcyjną?
Czy lubisz dbać o siebie? Jeśli tak to dlaczego?
Jeśli nie, również napisz dlaczego?
Co na ten temat było mówione w Twoim domu rodzinnym?
Może pamiętasz dokładne stwierdzenia, które słyszałaś od bliskich?
Może nawet masz jakąś konkretną historyjkę związaną z tym obszarem?

Przypomnij sobie i zapisz wszystko jak najbardziej szczegółowo. Dlaczego? Ogólnikowe myślenie nie pomoże nam pozbyć się przekonania raz na zawsze. Bo teraz jest taki moment, kiedy mamy podjąć decyzję. Decyzję czy dalej chcę w to wierzyć i czy to przekonanie jest prawdziwe w każdym przypadku?

Stwierdzenie 2+2=4 jest prawdziwe , jakbyśmy bardzo się nie postarały innego wyniku nie otrzymamy. Ale stwierdzenie „rolą matki jest zajmowanie się domem” już nie musi być prawdą ostateczną, ponieważ zarówno matka jak i ojciec ma wybór, co jest ich rolą.

Przekonanie „wygląd nie ma znaczenie” też nie musi być prawdziwe. Ponieważ są miejsca gdzie nasz wygląd ma znaczenie. Nie pójdziesz przecież bez ubrania, nago na pocztę – wówczas posiadanie na sobie ubrania ma znaczenie. O decyzji przyjęcia nas do pracy nie powinien decydować nasz wygląd, a nasze kompetencje. Ale startując na stanowisko osoby reprezentującej firmę na zewnątrz musimy się z tym liczyć, że nasz wygląd, postawa, aparycja, sposób ubierania będą miały wówczas większe znaczenie dla przyszłego pracodawcy.

Kiedy pracuję z jakimś przekonaniem, zastanawiam się czy mogę go zamienić na coś pozytywnego. Aby to zrobić szukam w otoczeniu inspiracji. Wróćmy do naszego przykładu przekonania „rolą matki jest zajmowanie się domem”. Jeśli więc chcę to rozpracować, to szukam w otoczeniu bliższym lub dalszym kobiet, które są dobrymi, kochającymi mamami, a jednocześnie są zadbane, znajdują czas na zakupy, wyglądają bardzo kobieco. I zamieniam moje stare przekonanie na nowe.

Moje nowe przekonanie może brzmieć następująco: „rolą matki jest bycie szczęśliwą kobietą, która dba o swoją rodzinę, nie zaniedbując przy tym swoich potrzeb. Rolą matki jest pokazywanie na swoim przykładzie dzieciom, że potrzeby każdego członka rodziny są tak samo ważne. Jeśli moją potrzebą będzie zadbanie o mój wizerunek, po prostu zrobię to ,niezaniedbująca jednocześnie potrzeb pozostałych domowników”.

Oczywiste jest to, że nie kupię kolejnej pary kozaczków zamiast dziecku butów na zimę. Ale jeśli podstawowe potrzeby mojego dziecka są zaspokojone, to mogę przeznaczyć pieniądze na coś dla siebie. I co najważniejsze - NIE CZUJĄC PRZY TYM WYRZUTÓW SUMIENIA! Według tej samej metody można rozpracować wszystkie przekonania z każdego obszaru życia. Zachęcam Cię do tego byś dzisiaj znalazła chwilę, kiedy w ciszy i skupieniu pomyślisz o przekonaniach jakie nosisz w swoim plecaku doświadczeń. Zastanów się, czy służą Tobie a może blokują Twoje działanie. A następnie napisz proszę w komentarzu, czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny.


Całuję

Paulina Furtowicz

Kup w przedsprzedaży Kurs Online

"Atrakcyjna Każdego Dnia"

7 praktycznych lekcji do obejrzenia w dowolnym czasie i każdym miejscu