Porządki Oczyszczające Szafę... i Nasz Umysł!

Zastanów się... jak się czujesz, gdy dookoła Ciebie panuje totalny nieład? Czy jest wtedy OK?

Dla niektórych osób taki stan, to normalność i świetnie się w nim czują...

A jak jest u Ciebie? Czy to Twój idealny stan twórczy czy wręcz przeciwnie - ciężko Ci zebrać myśli? 

Jeśli do tej pory porządki kojarzyłaś z mozolną czynnością , być może dzisiaj zmienisz zdanie. Cel porządków dla każdego jest jasny. Robimy je po to by nie mieć bałaganu. Ale czy doświadczyłaś kiedyś tego jak porządkowanie szafy wpływa na Twoje myślenie?

Kiedy ktoś ze znajomych ma zagwozdkę życiową, jest na zakręcie, czuje przytłoczenie zadaniami, to oprócz słów wsparcia podpowiadam:

„weź posprzątaj sobie w szafie. Zobaczysz od razu, że rozjaśni się umysł i łatwiej rozwiążesz problem” 

Część osób nie dowierza, ale Ci którzy przetestowali, są zaskoczeni skutecznością tej banalnej na pozór czynności. Często też sprzątając przestrzeń wokół siebie odczuwamy na nowo spokój i poczucie harmonii.

Szafa jest ważnym elementem naszej przestrzeni, ponieważ to w niej zawarte są nasze osobiste ubrania. A z tymi ubraniami związane są często emocje, sytuacje życiowe i typ naszej osobowości. Dlatego właśnie to niby proste porządkowanie szafy ma tak mocne oddziaływanie na nasze myślenie. Porządkując naszą szafę, porządkują się jednocześnie nasze myśli. Oczywiście zaznaczam, że to moja subiektywna ocena i każdy z nas może zgodzić się z tym lub też nie.

Porządki w szafie mogą mieć dwa cele:

1. mogą być układaniem
2. mogą pełnić rolę oczyszczającą.

O układaniu ubrań w kostkę nie będziemy dzisiaj dyskutowały. Natomiast chciałabym bardziej skupić się na idei porządków oczyszczających. Podczas porządków oczyszczających pozbywamy się wszystkiego co nam nie służy. Pozbywając się rzeczy których już nie nosimy, możemy również uwolnić emocje związane z danym ubraniem.

Kiedy wiemy jak ciężko wrócić do wymarzonego rozmiaru i patrzymy codziennie na te piękne ubrania w naszej szafie, w które nie ma szans, żebyśmy się zmieściły, to prawdopodobnie działa na nas to demotywująco. A emocja jaka towarzyszy nam patrząc na to ubranie to złość na samą siebie, nie akceptacja.

Oczywiście są osoby, które taki widok mobilizuje. Najważniejsze jest to, aby sprawdzić czy w naszym konkretnym przypadku codzienny widok ubrań w wymarzonym rozmiarze działa na nas mobilizująco czy wręcz przeciwnie. Jeśli nas to mobilizuje to oczywiście możemy te ubrania zostawić nadal w naszej szafie. Jeśli jednak nie, to warto się jednak z nimi pożegnać. A jak schudniesz, to kupisz sobie w nagrodę nowe ubrania - jeszcze piękniejsze.

Kiedyś mówiono, że od przybytku głowa nie boli - dzisiaj jest wręcz przeciwnie. Momentami nie wiemy co wybrać więc zakładamy standardowy zestaw. Podobnie jest w życiu, łapiemy wiele srok za ogon, chcemy rozwinąć kilka biznesów naraz, zadowolić wszystkich wkoło i w pewnym momencie czujemy jak chomiki kręcące się w kołowrotku, bez nadziei na dobiegnięcie do mety.

Oczyszczając naszą szafę z ubrań których nie nosimy w niesamowity sposób zaczynają porządkować się nasze myśli. Nagle znajdujemy rozwiązanie naszej sytuacji lub maleje w nas uczucie niepokoju.

Nie zawsze musimy się czegoś pozbyć. Czasami wystarczy po prostu poukładać i uporządkować nasze ubrania, co może już „uporządkować” nasze myśli. Ale czasami są momenty w naszym życiu kiedy musimy się całkowicie zresetować, oczyścić, aby pójść do przodu. To są takie momenty, gdy na nowo musimy zastanowić się co jest dla nas ważne. W jaki sposób chcemy dalej żyć...

Oczyszczające porządki w szafie sprzyjają okresowi zmian w naszym życiu. Kiedy jesteśmy na jakimś zakręcie, zmienia się nasze życie,wówczas nasz styl ubierania również może być odbiciem tej zmiany. Dla przykładu, gdy zaczniesz budować w sobie poczucie pewności siebie prawdopodobnie zmieni się również Twój sposób ubierania. To idealny czas na to aby sprawdzić czy ubrania, które są w Twojej szafie służą jako tarcza ochronna? Czy są to ubrania, które pomagają poczuć się bardziej pewną siebie kobietą? Zastanawiamy się wówczas, czy nasza szafa wspiera nasze budowanie pewności siebie czy też nie.

Jeśli zachęciłam Cię do idei spojrzenia inaczej na porządki to przechodzimy dalej. Otóż ja lubię robić porządki w szafie raz a konkretnie. Polecam przeznaczyć na tę czynność więcej czasu. Pocieszając Cię, zaoszczędzimy tym samym mnóstwo czasu w przyszłości.

Na początek wyciągnij dosłownie wszystko ze swojej szafy. Następnie weź do ręki każdą rzecz i posegreguj ubrania na 3 kupki: 

1 kupka: chodzę i lubię
2 kupka: rzadko chodzę, nie wiem czy lubię
3 kupka: nie chodzę w ogóle. 

Gdy to zrobisz, przeanalizuj czy ubrania w których rzadko chodzisz warto trzymać nadal. Jeśli nie, przenieś je na kupkę „nie chodzę w ogóle”.

Teraz kolejnym krokiem będzie zastanowienie się co dokładnie zrobić z ubraniami których nie nosimy wcale. Najgorsze co możemy zrobić to położyć je na jednej z półek szafy w worku. Nadal będą zagracały naszą przestrzeń. Naszym celem jest uporządkowanie przestrzeni i pozbycie się tych ubrań z naszej szafy na dobre. Na tym etapie najczęściej zostaje pytanie: ale co ja mam z nimi zrobić? Szkoda mi ich wyrzucić a nie mam czasu na sprzedawanie. O tym za chwilkę!

Kup w przedsprzedaży Kurs Online

"Atrakcyjna Każdego Dnia"

7 praktycznych lekcji do obejrzenia w dowolnym czasie i każdym miejscu

I właśnie dlatego przedstawię dla Ciebie pewien sposób.

Ubrania z 3 kupki „nie chodzę w ogóle” dzielisz na dwie części:

1. Ubrania, które są bardzo zniszczone.
Nie nadają się do sprzedaży ani do dalszego noszenia. Może mogą posłużyć jako ściereczki? Jeśli tak, wytnij od razu z nich kształt ściereczek, schowaj do łazienki i ciesz się nowymi narzędziami do sprzątania. Jeśli wśród tych ubrań są takie które nie są zniszczone możesz je oddać lub sprzedać. Decyzja zawsze należy do Ciebie. Oddać ubrania można do domu samotnej matki czy kontenerów PCK dostępnych na każdym osiedlu.

2. Ubrania w dobrym stanie.
Takie ubrania możesz spokojnie sprzedać - masz do wyboru kilka możliwości. Mając dużo wolnego czasu możesz poszukać targowisk lub miejsc gdzie co jakiś czas jest organizowana wyprzedaż ubrania. W wielu miastach jest to coraz częstsza inicjatywa. Mając mniej czasu możesz wybrać opcję sprzedaży online.

Jeśli oglądasz telewizję to prawdopodobnie widziałaś reklamę Vinted (a jeśli to nie właśnie się dowiedziałaś). Gdy ją zobaczyłam pierwszy raz, pomyślałam - WOW to jest to! Świetna aplikacja a do tego ich hasło „Nie nosisz więc sprzedaj” urzekło mnie od razu. Brakowało mi właśnie takiej typowej aplikacji do sprzedaży ubrań. Wystarczy wejść na platformę Vinted i tam wszystko jest opisane.

Tak jak pisałam wyżej, to zrobisz z ubraniami których nie nosisz zależy tylko od Ciebie. Zastanów się czy jest sens trzymać dalej ubrania, których nie nosisz. Kiedy porządki oczyszczające będą już za Tobą napisz proszę czy jednocześnie również poczułaś większą harmonię i porządek w swoich myślach.


Całuję

Paulina Furtowicz

Kup w przedsprzedaży Kurs Online

"Atrakcyjna Każdego Dnia"

7 praktycznych lekcji do obejrzenia w dowolnym czasie i każdym miejscu