Być może zastanawiasz się czy te dwie kwestie mają ze sobą coś wspólnego. Gdy ktoś mówi, że wygląd nie ma związku z pewnością siebie, zadaję jedno pytanie:
Czy Twoim zdaniem dziewczyna, która ma bardzo rozległy trądzik, zakrywa twarz pod włosami, nie wychodzi z domu, nie ma przyjaciół - ma wysokie poczucie pewności siebie?

Wiele razy słyszałam historię jak problemy z cerą rujnowały życie młodym ludziom. A niskie poczucie własnej wartości towarzyszyło im nawet w dorosłym życiu. Tak więc błędem jest twierdzić, że wygląd nie ma żadnego znaczenia. Jednak dla większości z nas, jakieś znaczenie ma. 

Poczucie własnej wartości jest ogromną siłą która tkwi w każdym z nas. Sprawia, że czujemy się jako osoby wartościowe, które mają cel na tej planecie, możemy wpływać na swoje życie ale również na innych. Gdy jesteśmy pewne siebie bardziej ufamy swoim decyzjom, lepiej radzimy sobie w sytuacjach konfliktowych i podejmujemy wyzwania, którym osoby zamknięte w sobie nawet nie próbują stawić czoła.
Ale również gdy czujemy się wartościowo wierzymy, że zasługujemy na szczęście, że nie musimy tkwić w danej sytuacji tylko mamy w sobie siłę do zmiany. Jeśli mamy wysokie poczucie własnej wartości mamy motywację do działania, prawda? Często w książkach o rozwoju osobistym czytamy, że wystarczy bardzo czegoś chcieć i to się zrealizuje, trzeba wypisać sobie cele i powoli je realizować. Ale jeśli nie masz wiary w siebie i pewności że uda Ci się to zrealizować, to na pierwszej trudności jaką napotkasz, możesz się poddać.

Moim osobistym zdaniem kluczem do realizacji jakiegokolwiek celu jest pewność siebie i poczucie własnej wartości. Takie wewnętrzne poczucie, że ja mogę to zrobić. A skąd się bierze poczucie własnej wartości i pewności siebie? Moim zdaniem z naszego wnętrza ale również z otoczenia w jakim żyjemy.
Nasz dom rodzinny, sposób wychowywania, typ koleżanek i kolegów z którymi się wychowywaliśmy – wpływa na kształtowanie naszego poczucia własnej wartości. Jeśli byłaś piękną dziewczyną i od małego wszyscy Cię chwalili, a chłopcy wianuszkiem ustawiali się w kolejce za Tobą - to być może ukształtowało to w Tobie poczucie pewności siebie. Natomiast jeśli wychowywałaś się w innych, trudnych dla Ciebie warunkach - może Tobie tej pewności brakować.

Na pewno zajęcia z psychologiem mogą okazać się pomocne ale możesz również skorzystać z mojego sposobu. Tylko spróbuj, bez zakładania z góry, że nie to nie działa. Dzięki poprawie wizerunku zewnętrznego zmienia się również postrzeganie nas samych! 

Pielęgnując swoje ciało i pielęgnując swoje wnętrze możemy uzyskać coś naprawdę wspaniałego. Nie będę się mądrowała przeczytanymi teoriami, ponieważ nie jestem psychologiem, tylko opowiem, co zaobserwowałam u mnie i moich klientek przez te wszystkie lata. 

Poczucie własnej wartości pomaga mi realizować moje cele życiowe. Wierzę w swoje możliwości więc w chwili trudności szybko szukam wyjścia z sytuacji bo wiem, że jestem warta życia jakiego pragnę dla mnie i dla mojej rodziny. Wierzę, że zasługuję na udany związek i na bycie jednocześnie opiekuńczą mamą i zadbaną kobietą.
Wierzę, że jeśli moje dzieci będą wychowywały się w poczuciu własnej wartości i pewności siebie - łatwiej będzie im iść przez życie. A stanie się tak, kiedy to my jako rodzice, będziemy najlepszym przykładem.

Jeśli moja córka będzie patrzyła na stłamszoną życiem, upodloną obowiązkami i nieszczęśliwą mamę, która w codzienny życiu na każdym kroku stawia dobro i potrzeby wszystkich ponad swoje – to gdy ona będzie matką, pewnie powieli ten schemat.
Ale jeśli moja córka będzie wychowywała się w kochającym domu gdzie matka jest pełnowartościowym członkiem rodziny, jest szczęśliwa, zadbana, atrakcyjna w oczach męża (przez co też adorowana przez niego) - to w przyszłości najprawdopodobniej też będzie taką kobietą.

I właśnie poczucie pewności siebie, za pomocą wizerunku możemy wzmacniać. Nie da się zmienić swojego wnętrza tylko przez makijaż czy założenie ładnej sukienki, ale można wprawić się w pozytywny nastrój. Będzie to już pierwszy krok do tego, by odważyć się na realizację najambitniejszych celów.
Czy warto spróbować, odpowiedź sobie sama!

Całuję
Paulina